...z humanistycznej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Nowe technologie, rewolucja technologiczna a wolności obywatelskie – Europejski Dzień Prawnika w V LO

Nowe technologie, rewolucja technologiczna a wolności obywatelskie – Europejski Dzień Prawnika w V LO

Uczniowie klas „D” wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Naczelną Radę Adwokacką w ramach Europejskiego Dnia Prawnika i Europejskiego Dnia Sprawiedliwości. Tegorocznym tematem był wpływ nowych technologii na wykonywanie zawodu prawnika i świadczenie usług prawnych.  Zajęcia z młodzieżą poprowadził absolwent naszej szkoły, doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Zarządzania i Przedsiębiorczości, prawnik w Kancelarii Radców Prawnych, autor i współautor wielu opracowań naukowych dotyczących stosowania technik informatycznych  w funkcjonowania państwa  – Jakub Rzucidło. Zajęcia były świetnym sposobem na podniesienie świadomości prawnej.


2 listopada 2017
Przejdź do -  Uczymy się nie tylko w ławach szkolnych

Uczymy się nie tylko w ławach szkolnych


Uczniowie klas IIId, II d d oraz IIIb wzięli udział w konferencji naukowej” 500 lat Reformacji w Europie” Wykłady prowadzone przez dr Radosława Łazarza, dr Roberta Żeleźnego, dr Piotra Budowskiego, prof. W. Hładkiewicza oraz pastora Jerzego Gansela umożliwiły poszerzenie i utrwalenie wiedzy z XVI w. Europy  i określenie roli w tym czasie Legnicy, co  dało podstawy do lepszego poznania historii regionalnej.
Niezwykle istotne było przypomnienie roli jaką odegrali w historii Jan Hus, Marcin Luter, Jan Kalwin i Huldrych Zwingli. Co można uznać za ciekawe, łączyło ich bycie katolickimi duchownymi, a także dążenie do wprowadzenia liturgii w języku ojczystym.

30 października 2017
Czytaj więcej o: Uczymy się nie tylko w ławach szkolnych
Przejdź do - Młodzież z V LO  na miejscu zbrodni – to nie tak jak w filmie.

Młodzież z V LO na miejscu zbrodni – to nie tak jak w filmie.  „Przestępca pozostawia ślad, czyli o trudnej pracy kryminalistyków na miejscu zbrodni”. To temat jednego z warsztatów, w jakich uczestniczyli uczniowie klas „ D” -europejskich z edukacją obywatelsko-prawną ( V LO ). Zajęcia dały możliwość zestawienia pracy kryminalistyków, którą znamy z filmu kryminalnego lub thrillerów,  z rzeczywistością. Teraz już wiemy ile trwają badania DNA, jak wygląda badanie i jaka odpowiedzialność ciąży na badających miejsca przestępstwa.

  Tego samego dnia, tj. 27 marca,  uczniowie uczestniczyli jeszcze w innych  wykładach i warsztatach prowadzonych na Uniwersytecie Humanistyczno - Społecznym we Wrocławiu. "Moje prawa po 18 urodzinach. Co mi wolno? Co mi grozi?". Zajęcia prowadzone przez wykładowców uczelni umożliwiły nie tylko poznanie praw jakie zyskuje uczeń po ukończeniu 18 roku życia, ale też jakie obowiązki na nim ciążą i jakie za łamanie prawa grożą mu konsekwencje. Po warsztatach wracaliśmy w różnych nastrojach, jedni byli zamyśleni, inni podekscytowani zdobytą wiedzą- ale nikt nie był obojętny.


5 kwietnia 2017
Czytaj więcej o: Młodzież z V LO na miejscu zbrodni – to nie tak jak w filmie.
Przejdź do - KLASY EUROPEJSKIE PRZED PROKURATOREM

KLASY EUROPEJSKIE PRZED PROKURATOREM

Klasy I d i II d odwiedziły proikutature w Legnicy.

7 lutego 2017
Czytaj więcej o: KLASY EUROPEJSKIE PRZED PROKURATOREM